Układnice regałowe dobrą inwestycją


Istnieje co najmniej kilka różnych rozwiązań transportowych, które można zastosować w magazynach. Jednym z nich są układnice regałowe. Układnica jest rodzajem dźwigu, którego konstrukcja opiera się na ramie albo przejezdnym słupie. Po takiej konstrukcji przemieszcza się wodzak, zazwyczaj mechaniczny, którego zdaniem jest pobieranie oraz odkładanie ładunku. Najczęściej układnice regałowe wyposażone są w wodzaki w postaci wideł. Napędza je zazwyczaj napęd elektryczny. Może nimi operować człowiek, ale mogą również zostać całkowicie zautomatyzowane.

W jaki sposób dzielą się układnice regałowe?

Jak zostało wcześniej wspomniane układnice regałowe mogą być sterowane ręcznie i automatycznie. Istnieje także trzecia opcja - układnice półautomatyczne. Istnieje również podział ze względu na konstrukcję. Podział ten obejmuje układnice regałowe ramowe, a także słupowe.

Dużo bardziej skomplikowany jest podział ze względu na konstrukcję samego zespołu jezdnego. W ramach tego podziału wyróżnia się urządzenia jeżdżące po jednym korytarzu regałowym po jednej lub dwóch szynach górnych, które mogą mieć lub nie prowadzenie dolne lub górne.

Dodatkowo w ramach tego podziału znajdują się również układnice mogące jeździć po kilku równoległych korytarzach oraz po torach krzywoliniowych. Jak wspomniano wcześniej mogą być wyposażone w mechanizm podający w postaci wideł. Inną opcją jest chwytak.

Jakie są najważniejsze parametry układnic?

Chyba najważniejszym parametrem jeśli chodzi o układnice regałowe jest ich udźwig, który decyduje o tym jaką największą masę mogą przenosić. Bardzo ważna jest też maksymalna wysokość składowania, jaką mogą one obsłużyć. Dobierając tego typu sprzęty należy również wziąć pod uwagę wielkość ładunku jaki będą transportować. Dla wydajności całego systemu ważne jest natomiast z jaką prędkością mogą przemieszczać się zarówno w pionie, jak i w poziomie oraz jak szybką mogą pobierać i odkładać towar.