Auschwitz-Birkenau Tour - Co można zobaczyć w obozie koncentracyjnym?


Obóz koncentracyjny obecnie pełni funkcję muzeum, dlatego wszystkie znajdujące się tam rzeczy to eksponaty. Ekspozycja przygotowana w Bloku 5 obozu Auschwitz I nosi tytuł „Dowody rzeczowe”, ponieważ znajdują się tam wszystkie rzeczy, jakie udało się znaleźć po mieszkańcach tego miejsca. Milczącym świadectwem zbrodni są rzeczy osobiste.

wycieczki_krakowJest ich naprawdę bardzo dużo. Są to dziesiątki walizek, kuferków oraz ogromna ilość drobiazgów takich jak okulary, przybory higieniczne, dziecięce ubranka, setki butów, a także stroje modlitewne. W zasadzie nie sposób wymienić wszystkich rodzajów rzeczy, jakie możemy tam znaleźć. Wycieczka do Auschwitz-Birkenau Tour uświadamia skalę i niewyobrażalne okrucieństwo popełnionych tu masowych morderstw na milionach ludzi.

Najbardziej wstrząsające są rzeczy, które należały do dzieci, które mieszkały w obozach lub przyszły tutaj na świat. Zabawki, śpioszki oraz inne ubranka sprawiają, że nie sposób powstrzymać łez oraz opanować emocji, jakie przychodzą do głowy, gdy tylko wyobrazimy sobie, w jak tragicznych warunkach dzieci musiały być tutaj wychowywane.

Niestety, ale obóz koncentracyjny to przede wszystkim ludzie, którzy przeżyli tutaj niesamowitą tragedię. Warto choć raz to miejsce odwiedzić, aby zdać sobie sprawę z tego, że obecnie żyjemy w naprawdę bardzo dobrych czasach, w których nikt nie zamyka nas za niewinność. Podczas II wojny światowej do obozu można było trafić nawet za najmniejsze przewinienie.