Psychoterapia czy farmakoterapia? - Psychoterapeuta Wrocław


Zaburzenia psychiczne potrafią skutecznie utrudnić życie każdemu człowiekowi. Nabywamy ich wiele zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy życie ma ogromne tempo i nie ma miejsca na najmniejsze słabości. Duży stres powoduje, że łatwo możemy zapaść na depresję, mogą pojawić się zaburzenia osobowości i tym podobne kłopoty. Co wtedy możemy zrobić?

Jaką formę leczenia wybrać

Większość lekarzy radzi farmakoterapię, czyli innymi słowy branie leków psychotropowych. Jest to działanie, które nie wymaga wiele interakcji od strony pacjenta, ponieważ wystarczy tylko posiadać kilkadziesiąt lub nawet kilkanaście złotych miesięcznie by wykupić medykamenty w aptece. Niestety, to jest rozwiązanie tylko na krótką metę, natomiast później powinna być wdrożona psychoterapia.

Leczenie depresji

W przypadku pacjenta z depresją, trudno oczekiwać żeby miał on samodzielnie wstać z łóżka i rozpocząć trudną terapię, która wymaga niejednokrotnie bardzo wiele poświęceń i wyrzeczeń. Koszt również trudno jest pominąć, zwłaszcza gdy osoba ma problemy życiowe, które są powodem pojawienia się depresji (lub na odwrót) i nie ma w danym momencie dochodów, gdyż nie pracuje.

Leki antydepresyjne potrafią skutecznie wyciągnąć człowieka z łóżka, dając mu swoistego "kopa" energetycznego. Tu jednym z najlepszych jest niewątpliwie wenlafaksyna, z uwagi na jej działanie stymulujące i aktywizujące. Jednak po odstawieniu objawy depresji mogą wrócić i do ze zdwojoną siłą. Każdy psychoterapeuta doskonale wie, że środki psychotropowe jedynie maskują objawy, natomiast realny problem wciąż tkwi w psychice pacjenta. Czasami jest to jakiś nieprzepracowany uraz, który mógł powstać niedawno, ale również wiele lat wcześniej.

Błędne koło

Pacjent wpada w błędne koło, które powoduje że krąży pomiędzy psychiatrą i apteką, co jakiś czas gdy jego stan polepszy się wraca do pracy i odzyskuje aktywność zawodową, po czym gdy tylko spróbuje odstawić leki wszystko znów się powtarza. Gdy psychoterapia usunie realną przyczynę problemów, wtedy nie będzie już potrzebne dalsze przyjmowanie antydepresantów i będzie można na trwałe wrócić do zdrowego trybu życia.

Psychoterapeuta Wrocław